Jak zrobić biszkopt z truskawkami?

Truskawki pojawiają się w okresie letnim i są jednym z najbardziej popularnych owoców w Polsce, które są jednocześnie dostępne w bardzo korzystnych cenach oraz dużych ilościach, szczególnie w sezonie na truskawki, czyli w okresie czerwca. Z truskawek można przygotować bardzo różne potrawy oraz desery. Do popularnych deserów można zaliczyć zarówno sałatki owocowe z truskawek, lody domowe a także ciasta.

Zdecydować można się na biszkopt z wykorzystaniem truskawek. Przygotowanie biszkoptu nie jest wcale trudne. Do przygotowania biszkoptu niezbędne będzie żółtko, które z solą oraz cukrem zmiksuje się na wysokich obrotach. Utartą masę posypuje się mąką a następnie dodaje się ubite już wcześniej białka. Po ponownym zamieszaniu dodaje się mleko orz miesza z ciastem.
Przygotowaną w całości masę przelewa się do posypanej mąką brytfanny. Do piekarnika wstawia się taką masę na około trzydzieści pięć minut. Po wyjęciu z piekarnika niezbędne jest odstawienie ciasta do wystygnięcia.
Gdy już ciasto wystygło można ubić śmietaną, którą można ułożyć na biszkopcie, który został wcześniej przecięty na pół. Na położonej już śmietanie można położyć pokrojone truskawki. Na truskawki można położyć resztę śmietany. Całość przykrywa się resztą biszkoptu. Oczywiście tak przygotowane ciasto można dodatkowo udekorować. Na górze biszkoptu wykorzystać można przygotowany oddzielnie krem a także dodatkowe ilości truskawek. Biszkopt tak przygotowany można już podawać w całości lub pokroić od razu na mniejsze kawałki.