Kulinarne trendy 2015

Co jest najpopularniejszym trendem kulinarnym tego roku? Jak i co jemy teraz najchętniej i w jakim kierunku zmierza nasza kuchnia? Dzisiaj przyjrzymy się temu tematowi nieco bliżej, próbując odpowiedzieć na pytania związane z tym, w jaki sposób gotujemy w 2015 roku i jak to wyglądało nieco wcześniej.

Zacznijmy od jedzenia przygotowywanego w domu. Powoli powracamy do niego, stawiając nie tyle na ilość, co na jakość. Ważne są dla nas obecnie dobrej klasy produkty – takie, które zapewniają dostęp do najlepszych wartości odżywczych i pozwalają cieszyć się dobrą sylwetką. Tłuste, smażone w głębokim oleju produkty powoli odchodzą do lamusa historii. Chcemy jeść zdrowo i smacznie. Poza tym, coraz chętniej korzystamy z dobrodziejstw nieprzetworzonych produktów – włączamy do diety duże ilości błonnika, a także powracamy do klasycznych polskich warzyw. Dziś nikogo już nie dziwią nazwy takie, jak jarmuż czy rzepa w codziennych daniach.
Jeśli chodzi o trendy restauracyjne, to z jednej strony nadal lubimy jeść kuchnię całego świata, z drugiej jednak, szukamy miejsc unikalnych. Coraz popularniejsze stają się kuchnie autorskie oparte o naturalne i ekologiczne produkty – warto z całą pewnością się im przyjrzeć- szczególnie, że ciekawe oferty kulinarne pojawiają się raz po raz w każdym miejscu naszego kraju. Warto zatem z całą pewnością z nich skorzystać w praktyce. Możliwości zatem, jak chodzi o kulinaria są bardzo szerokie i każdy, kto tylko chce może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie: zdrowego i smacznego zarazem.